Postup při zpracování plánu > Naplnění databáze POVIS 

Pokyny pro zápisy v jednotlivých databázích

Úvod  Předchozí  Další   Tisk této stránky

Při plnění databází POVIS dochází u mnoha položek k automatickému generování zápisu. Automatické položky lze rozdělit do dvou skupin.

První skupinou jsou položky identifikátorů jednotlivých objektů. Každý objekt má dva identifikátory, jednak systémový primární klíč záznamu, což je sekvenční číslo unikátní v rámci celé databáze POVIS. Sekundární primární klíč neboli uživatelský identifikátor objektu (dále ID). Oba klíče jsou generovány při zápisu do databáze, sekvenci nelze měnit, ale ID objektu je v některých databázích dovoleno uživatelsky měnit, tak aby byla dodržena např. identifikace objektů dle původního plánu. Obecně lze říct, že všechny položky typu *ID*, *SEQ* jsou automaticky systémem generovány. V jednotlivých databázích jsou samozřejmě další systémové položky jako např. datum poslední aktualizace, autor zápisu (dle log-inu), hierarchické vazby.

V exportovaných databázích, lze nalézt např. tyto systémové položky:

*_SEQ, PAR, AUTH_SEQ, DT_AKT, *_ID, ID_*

Speciální systémovou položkou je pole PPLAN_STR, které obsahuje identifikátory povodňových plánů, ke kterým je příslušný databázový záznam připojen. Tato položka umožňuje provádět filtrované výběry objektů z jednotlivých databází podle konkrétních povodňových plánů.

Druhou množinou automaticky generovaných položek jsou položky územní identifikace objektu (zápisu), které jsou automaticky generovány prostorovou analýzou zadaných souřadnic X, Y. Po zadání X, Y a uložení se položky automaticky doplní. Případné nevyplnění indikuje chybu v zadání souřadnic, s výjimkou zadávání objektů mimo území ČR (např. u hlásných profilů).

Atribut (pole)

Typ atributu

Délka (znaků)

Popis

KRAJ

N

15

ID kraje (POVIS)

KRAJID

N

6

ID kraje (UIR)

CSU_KRAJ

C

6

ID kraje (ČSÚ)

KRAJDS

C

50

Kraj

ORP

N

15

ID ORP (POVIS)

ORPID

N

6

ID ORP (UIR)

CSU_ORP

C

5

ID ORP (ČSÚ)

ORPDS

C

50

obec s rozšířenou pravomocí

OBEC

N

15

ID obce (POVIS)

OBECID

N

7

ID obce (UIR)

CSU_OBEC

C

15

ID obce (ČSÚ)

OBECDS

C

50

Název obec

KATA

N

15

ID katastrálního území (POVIS)

KATAID

N

7

ID katastrálního území (UIR)

CSU_KATA

C

15

ID katastrálního území (ČSÚ)

KATADS

C

50

Název katastrálního území

Při zápisu do jednotlivých databází je použit souřadný systém projekce  projekce S-JTSK / Krovak East North (EPSG 5514). Pro zobrazení zapsaných dat je v mapovém klientu dPP ČR použita jako primární projekce S-JTSK / Krovak East North (EPSG 5514) se zápornými souřadnicemi v pořadí X, Y - East, North. Tato projekce je použita, protože je v ní distribuována většina veřejně dostupných dat.

V oblasti užití dat v geografických informačních systémech (GIS) není užíván EPSG 2065 S-JTSK/Krovak s kladnými souřadnicemi v pořadí x, y - South, West, který naopak užívají geodeti pro měření v terénu a zobrazují pak ve svých měřických výstupech kladné souřadnice y, x. Pokud však tento výstup použiji přímo jako zdroj pro GIS aplikaci či mapovou službu, data se nezobrazí správně, neboť aplikace jsou naprogramovány na užití Křovákovy projekce se zápornými souřadnicemi.

Vztah mezi souřadnicemi „záporného“ X, Y a „kladného“ x, y Křováka (tedy mezi EPSG 5514 a EPSG 2065) je tento:
X = -y a Y = -x.

Jako sekundární projekce je použita WGS84 (EPGS4326), jedná se o projekci používanou ve většině navigačních přístrojích tzv. GPS souřadnice.

Aktuální poloha kurzoru v mapovém klientu je zobrazena v obou souřadných systémech v dolní stavové liště. Mapový klient disponuje nástrojem na určení lokality dle obou souřadných systémů.

Všechny tři projekce jsou zapsány v oficiální databázi EPSG kódů souřadnicových systémů - viz: http://www.epsg.org. Jsou tedy rovnocenné a ta či ona projekce se užívají podle výše uvedených situací.

Další informace o souřadnicových systémech naleznete na webu Geoportál ČÚZK.

Správná lokalizace každého objektu, tj. zadání správných souřadnic JTSK, je důležitá pro zobrazení na mapách a vyhledávání v databázích. Souřadnice lze zjistit vyhledáním na mapě, např. v povodňovém plánu ČR, nebo např. podle adresy objektu v aplikaci Veřejný dálkový přístup k datům územní identifikace ČÚZK.

Příklady chybného zadání souřadnic:

nevyplněné souřadnice, nebo vyplněna jen jedna z nich

kladné hodnoty X a Y

prohozené hodnoty X a Y

hodnoty mimo území ČR

 


Soubor: mdpp_naplneni_povis_pokyny.htm